Hvilken hovedsammenslutning den ansatte tilhører må registreres i DFØ HR ved tilsetting. Det må også endres i DFØ HR dersom det skjer endring i tilknytning i løpet av ansettelsen. Veiledningen beskriver hvordan en med rollen HR-admin gjør denne registreringen.
Registrere hovedsammenslutning ved tilsetting
Alternativ 1: Ansatt kommer via introduksjonsprogram
Ansatt som kommer via introduksjonsprogram har i oppgaven «Oppgi personlig informasjon» fylt ut feltet Er din fagforening tilknyttet en av følgende hovedsammenslutninger. Se veiledning til introduksjonsprogram for deg som er nyansatt.
Ved ferdigstilling og kontroll av tilsettingsskjema fra Administrer ventende ansettelser, er feltet Hovedsammenslutning utfylt med verdien som den ansatte registrerte i steget "Oppgi personlig informasjon".
Alternativ 2: Ansatt tilsettes administrativt via «legg til ny ansatt»
Den ansatte har ikke vært igjennom introduksjonsprogram og feltene for hovedsammenslutning inneholder derfor ingen verdi. Informasjon om hovedsammenslutning må da innhentes fra ansatt ihht. virksomhetens rutiner.
HR-admin kan registrerer verdi i feltet Er din fagforening tilknyttet en av følgende hovedsammenslutninger basert på innhentet informasjon fra den nyansatte.
Registrere endring av hovedsammenslutning
Ansatt kan selv melde fra om endring av hovedsammenslutning via sin personprofil.
Endringsmeldingen går i flyt til HR admin. Når HR admin har godkjent melding om endring må kortet Hovedsammenslutning oppdateres.
Virksomheten bestemmer selv når kortet Hovedsammenslutning oppdateres, men det må være oppdatert innen tidspunkt for når nytt hovedtariffoppgjør skal gjennomføres.
Gå inn på den ansatte sin personprofil og trykk på seksjonen Personopplysninger. Trykk deretter på Legg til på kortet Hovedsammenslutning.
Legg inn hvilken dato endringen skal gjelde fra.
Velg korrekt verdi i feltet Er din fagforening tilknyttet en av følgende hovedsammenslutninger. Verdien du registrerer her utleder verdien i feltet Hovedsammenslutning som videre overføres til IT9008 - Hovedsammenslutning i SAP lønn.
Tykk til slutt på Lagre.
Etter at posten er lagret vil kortet Hovedsammenslutning være oppdatert på den ansattes personprofil.
Kontakt
- Kundesenter på nett
- lonn [at] dfo.no (lonn[at]dfo[dot]no)
- 40 63 40 21