Spørsmål og svar til løsningen Periodeavslutning

Her finner du relevante spørsmål og svar knyttet til løsningen Periodeavslutning.

Kan jeg legge inn kommentarer som kun er til internt bruk?

Du kan legge inn kommentarer til internt bruk ved å ikke huke av "Krever oppfølging av DFØ". Meldingen vil fortsatt vises for DFØ, men vi i DFØ vil ikke få beskjed om at dere har lagt inn en kommentar. 

Ved ny melding i Kundesenter på nett, får vi varsel på e-post. Er det noe tilsvarende i denne løsningen?

Foreløpig er det ingen eksterne varslinger på oppgaver eller kommentarer. Oppgaver og kommentarer som krever oppfølging vil vises i Dashboard. 

Er det mulig å laste opp vedlegg til oppgaver?

Ja, det er mulig der det er lagt inn en oppgave for det. Dersom dere savner muligheten til det på noen oppgaver, er det fint om dere melder det inn som behov.

Kan jeg opprette egne oppgaver i oppgavesenter?

Akkurat nå er det kun DFØ som kan opprette oppgaver.

Er det ulik oppgaveoversikt til kunder på delservice og fullservice?

Ja, dere får kun oppgaver som er relevante for deres føringsprinsipp og tjenestemodell i oppgavesenter.

Vil konklusjonsteksten variere fra konto til konto?

Nå er teksten generell og lik uavhengig av konto. Vi henviser derfor til støttedokumentet "Formål og dokumentasjon" som alle skal ha fått tilsendt i etterkant av opplæringen.

Kan jeg velge å vise kun avstemming for kontant eller kun for SRS i oppgaveoversikten?

I oppgaveoversikten har vi ikke skilt mellom kontant og SRS, men fristene vil være de samme som dere kjenner til i dag. Det betyr at det som skal utføres før rapportering vil ha frister som reflekterer dette. 

Rapportene som tidligere er lagt inn i DFØ Fildel, vil de da bli lastet opp per oppgave der hvor det er relevant og resterende i periodedokumentasjon uten oppgave?
Hvordan kan man se historikken fra andre perioder? For eksempel hvis man noterer seg noe man skal huske fra en periode til en annen, får man dette med seg til ny periode?

I dag er det ingen løsning for det annet enn at du kan gå tilbake til en tidligere periode for å se. Vi har vurdert funksjonalitet der du kan overføre spesifikasjon av poster fra en tidligere periode til inneværende periode og der du kan videreføre dokumentasjon til fra en periode til neste. Men det er ikke noe vi har bestemt at vi skal utvikle. Dette er et tema vi kan utforske sammen i pilotperioden for å finne en løsning som fungerer og som gjør at dere slipper å ha huskelister ved siden av. 

Har Riksrevisjonen fått informasjon og opplæring slik at de får hentet ut det de trenger fra og med første periodeavslutning i ny løsning?

Vi har dialog med Riksrevisjonen slik at vi sikrer at de får det de trenger for å kunne revidere i ny løsning. Flere av revisorene fra Riksrevisjonen deltar også på opplæring slik at de er oppdatert på det samme som alle pilotkundene.

Vil vi kunne ta ut rapport på alle kontoer med tilhørende kommentarer på hver konto? Får man kun ut en konto om gangen?

Det er mulig å skrive ut sidene, og laste ned alle vedlegg som er lastet opp. Vi lurer på om det egentlig er behov for dette, ettersom løsningen ivaretar oppbevaringsplikten.

Når låses perioden for redigering? For eksempel man laster opp et Excel ark i periode 5, kan man se om det blir redigert etter opplastning? Kan man laste ned arket senere dersom man ønsker å gjenbruke det i samme filformat som ved opplastning?

Foreløpig er det ikke noen funksjonalitet for å låse perioden, men det er noe vi vurderer funksjonalitet for i en eller annen form. Nå er det ikke mulig å redigere filer på andre måter enn å laste de ned, endre de og laste de opp på nytt som et nytt dokument. Dato, klokkeslett og bruker vil ligge i loggen så vi vil se om noe endres i ettertid. Alle dokumenter kan lastes ned så lenge de ligger i løsningen. 

Hvilke filtyper kan forhåndsvises i Periodedokumentasjon? Jeg forsøkte word-fil: "Forhåndsvisning er ikke støttet for denne filtypen"

Bildefiler, html, csv og PDF kan forhåndsvises. Word og excel må lastes ned for å kunne vises. 

For eksempel, på oppgaven "Klargjøring til rapportering til Statsregnskapet", er det mulig å kun "låse" knappen for "Fullfør" på siste trinnet, slik at vi selv velger rekkefølgen på de første fire oppgavene?

Det er mulig å endre på oppsettet av arbeidsflytene, slik at oppgavene ligger i annen rekkefølge eller har andre avhengigheter til andre oppgaver enn de har i dag. Det er noe vi ønsker tilbakemeldinger på i pilotperioden, slik at vi lander på et oppsett som fungerer best for flertallet. 

Får DFØ varsel når vi legger inn en kommentar i løsningen huket av for "Krever oppfølging av DFØ"? Hvor raskt vi kan forvente å få svar på henvendelser inne i løsningen?

Vi får ikke varsel utenfor løsningen, men det vil synes i vårt Dashboard at dere har lagt inn kommentar som må følges opp. Vi oppfordrer alle til å bruke løsningen mye og være inne i løsningen daglig, særlig rundt månedsskifte, slik at man fortløpende fanger opp alt som må følges opp.

Vil det bli slik at det vil komme lenke på hver av oppgavene/kontoene som viser til arbeidsdeling, info om kontroller og lignende på kundesidene?

På noen av oppgavene ligger det lenker med henvisning til rutiner og veiledninger som finnes i dag, mens på andre gjør det ikke det. Her må vi finne beste måte å tilgjengeliggjøre veiledning der det trengs, samtidig som det ikke skal oppleves som støy dersom man ikke har behov for veiledningen.

Kan jeg redigere teksten i en kommentar etter den er sendt?

Man kan ikke redigerer teksten etter at man har sendt. Dersom man har skrevet noe feil, kan man legge inn et svar til kommentaren med korrigering.

Er ikke oppgaveflyten delt mellom lønn og regnskap i første versjon?

Nei, det er ikke skilt på dette i første versjon. Dette er noe vi ønsker å få til etter hvert. 

Oppdatert: 12. juni 2026

Fant du det du lette etter?

Nei

Det beklager vi!

Tilbakemeldingen din er anonym og vil ikke bli besvart. Vi bruker den til å forbedre nettsidene. Hvis du vil ha svar fra oss, ta kontakt på telefon, e-post eller kundesenter på nett.